Szanowni Państwo!

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zapoznać dzieci z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, dzięki którym będą mogły w przyszłości unikać zagrożeń.

Mając to na uwadze, Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) rozpoczęła realizację nowego, interesującego projektu, którego celem jest budowanie u dzieci szkół podstawowych świadomości w zakresie podstawowych zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

W pouczający, a zarazem zabawny i pomysłowy sposób posłużono się popularną postacią bohatera kreskówki Napo i opracowano serię pomocy naukowych dotyczących tematyki BHP, w tym krótkie filmy animowane z udziałem Napo oraz zajęcia kreatywne, dzięki którym dzieci w wieku 7-11 lat mogą zastanowić się nad zagadnieniami bezpieczeństwa, zrozumieć je i odpowiednio się zachowywać, zyskując dobre podstawy do wykształcenia zdrowych i bezpiecznych nawyków od najmłodszych lat.

Napo jest zwyczajnym pracownikiem, który w dziwnych i ryzykownych sytuacjach w miejscu pracy potrafi zawsze znaleźć bezpieczne rozwiązanie dla siebie i innych. Czyny mówią więcej niż słowa, dlatego kreskówki pozbawione są warstwy językowej, aby każdy, niezależnie od wieku, bez problemu rozumiał, co przydarza się Napo.

Ze strony internetowej Napo można bezpłatnie pobrać sześć konspektów lekcji przeznaczonych dla nauczycieli. Dzięki narzędziom edukacyjnym uczniowie mogą nauczyć się od Napo jak chronić skórę i kręgosłup, co oznaczają znaki bezpieczeństwa i jak się do nich stosować, a także jak rozpoznawać różne rodzaje ryzyka i zagrożeń i jak im zapobiegać. Dla nauczycieli dostępne są praktyczne wskazówki w formie instrukcji i licznych pomocy naukowych ułatwiających prowadzenie lekcji.

Prosimy o pomoc w rozpowszechnieniu tych materiałów wśród znajomych pedagogów, innych nauczycieli i dyrektorów szkół. Po zakończonej sukcesem fazie pilotażowej przeprowadzonej w czterech krajach projekt „Napo dla nauczycieli” szybko się rozrósł i obecnie jest wdrażany w 18 językach w kolejnych 22 krajach europejskich, jak również w Polsce, zaś w najbliższej przyszłości ma dotrzeć do nauczycieli we wszystkich 28 państwach członkowskich UE.

Zapraszamy na stronę Napo for teachersi z dostępnymi konspektami lekcji, dzięki którym będą Państwo mogli przekazać swoim uczniom podstawowe umiejętności oraz wiedzę, będące przepustką do bezpieczniejszego i zdrowszego jutra!

Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące projektu „Napo dla nauczycieli” lub chcą Państwo podzielić się z nami uwagami bądź sugestiami dotyczącymi rozwoju pomocy naukowych, prosimy o przesłanie wiadomości e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

INFORMACJA PRAWNA

Wydawcą niniejszego newslettera jest Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy http://osha.europa.eu.

Jeżeli chcą Państwo otrzymywać dalsze informacje na temat BHP, mogą Państwo zamówić subskrypcję bezpłatnego comiesięcznego newslettera Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy – OSHmail. Kliknij, aby zamówić subskrypcję.


Nadawcą tej wiadomości e-mail jest Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA). Producentem filmów animowanych z bohaterem Napo jest Napo Consortium –
HSE (Wielka Brytania); DGUV (Niemcy); INAIL (Włochy); INRS (Francja); SUVA (Szwajcaria); AUVA (Austria) i EU-OSHA (UE).